Malá křivoklátská

52. ročník Malé křivoklátské se uskuteční 19.10. 2024 Lesní běh Malá křivoklátská, tradice od roku 1973


Závod probíhá v krásném prostředí údolí Rakovnického potoka pod hradem Křivoklát. Celé zázemí závodu a žákovská trať jsou na sportovišti Kolečko patřící pořádající jednotě Sokol Křivoklát. Závod má dlouhou tradici. Byl založen v roce 1973. První tři ročníky se hledala správná trať i délka závodu. Po každé byla jiná. Od roku 1975 se závod běhá na 6000 metrů s malými odchylkami ve vedení tratě, s nepodstatnými změnami místa startu a cíle. Tak lze srovnávat výkony před 10 nebo 30lety.

Žákovská trať je okruh, který je celý na Kolečku. Podle věku a délky závodu se běží jednou, dvakrát či třikrát. Má rovinatý charakter a měří 600 m se startem na sportovišti, pak vedoucí po cestě přes louku a zpět lesní pěšinou na Kolečko docíle nebo na obrátku.

Hlavní závod rovněž startuje na sportovišti Kolečko. Krátce po hromadném startu hlavního závodu se po lávce přebíhá Rakovnický potok a hned na to po krátké pěšině je asfaltová cesta. Asi po 400 metrech se opět po další lávce přebíhá potok a klikatou pěšinou mezi pár zahrádkami a domky trať zdolá převýšení k hradbám hradu Křivoklát. Odtud trať pokračuje pěšinou v lese (místy širší, místy užší) po vrstevnici zpět směrem ke Kolečku, které pak dole pod sebou míjí a pokračuje dál lesem. Tato část tratě je dlouhá asi 1100 metrů a na jejím konci následuje mírné klesání po široké lesní cestě v délce asi 500 metrů směrem dolů k potoku. U brodu přes Rakovnický potok se trať obrací zpět ke Kolečku. Zde se napojuje na zpevněnou cyklistickou stezku s drobným štěrkem a šotolinou. Po 700 metrech je cíl. Celá trať měří 3000 metrů a v hlavním závodě se běží dvakrát.